[Bilgi] İş Kaybettiren 7 Hata..


Hedeflediğiniz işe sahip olmak isterken farkında olmadan yaptığınız hatalar, işi rakibinize kaptırmanıza neden olabilir.

Bu hatalara dikkat ederek yüzlerce kişinin önüne geçebilirsiniz:

1- Twitter'a Bakmayı İhmal Etmeyin
''Birini işe almak istediğimde genelde Twitter'a bakıyorum'' diyor bir halkla ilişkiler şirketi sahibi olan Alison Brod. ''Biliyorum Twitter resmi iş bulma sitesi değil ama gençlerin zeki Tweet'leri sayesinde birçok akıllı, pratik zekalı insanla tanışıyorum ve yaptığımız görüşmeler olumlu geçerse onları da şirketimizin bünyesine katıyoruz.''

2- Ailelerinizi Bu İşe Karıştırmayın
işverenler işe alacakları insanları yakından tanımak isterler ve bu süreç sizin onlara özgeçmişinizi yollamanızla başlar. Bazı anne, babalar ise çocuklarına iyilik yaptıklarını düşünerek onların özgeçmişlerini kendileri bir yerlere göndermeyi tercih eder. Buna sakın müsaade etmeyin. Mail yoluyla, telefonla ya da yüz yüze kendiniz görüşün. Böylece bu işi ne kadar istediğinizi ve kolay iletişim kurduğunuzu göstermiş olursunuz.

3- Kendinizi sosyal medya Uzmanı Gibi Göstermeyin
işverenler, adayların sadece Facebook'a üye oldukları halde özgeçmişlerinde kendilerini sosyal medya uzmanı gibi göstermelerinden şikayetçiler. Bu tıpkı Microsoft Word kullanıp ''Microsoft Office programını iyi derecede biliyorum'' demek gibi bir tepki yaratıyor. Eğer Twitter ve Facebook'ta hatırı sayılır sayıda takipçiniz yoksa ve sürekli aktif değilseniz özgeçmişinizde sosyal medyadan bahsetmeye gerek yok.

4- Gereksiz Samimiyetten Kaçının
Görüşmeye gitmeden önce patron adayınızı Linkedin ya da Google'dan araştırmanız gayet normal. Bu bilgiler görüşme esnasında aranızdaki buzları eritmek ve biraz rahatlamak için işinize yarayabilir. Ancak profesyonelliğinizi kaybetmemenizde fayda var. Hiçbir işveren gereksiz samimiyetten hoşlanmaz.

5- Fazlalıkları Evde Bırakın
''Bir aday elinde alışveriş torbalarıyla iş görüşmesine gelmişti. Gerçekten de onu o şekilde görünce şok olmuştum'' diyor Alison Brod. İlk izlenimin çok önemli olduğunu unutmayın. Elinizde torbalarla gittiğiniz zaman sanki iş görüşmesini fazla umursamıyor da çok meşgul olan vaktinizin küçük bir bölümünü görüşmeye ayırmışsınız gibi bir izlenim yaratırsınız. Tabii ki görüşmeden sonra dilediğiniz gibi alışveriş yapabilir, eve eliniz kolunuz dolu dönebilirsiniz.

6- İnce Çizgi
Görüşmeye çağrıldığınızda muhtemelen bu işi neden istediğiniz sorulacaktır. Sakın sadece işin size sağlayacağı yararlardan bahsetmeyin. Karşınızdaki, sizin bu işi istediğinizin tek sebebinin pozisyon sayesinde sağladığı yararlardan dolayı olduğunu zannedebilir. Şirket hakkında da birkaç olumlu cümle kurmayı ihmal etmeyin.

7-Çenenizi Tutun
Görüşme biter bitmez kendinizi en yakın tuvalete atıp görüşmede olanı biteni anlatmayın. Çünkü o an tuvalette sizi kimin duyduğunu asla bilemezsiniz.'' Bir adayla görüşmemiz çok olumlu geçmişti; ta ki ekip arkadaşlarımızdan biri tesadüf eseri onun telefonda bir başka arkadaşına bizi çekiştirdiğini duyana kadar. Sonrası mı? Tabii ki geri dönüşümüz olumsuz oldu. '' Bu nedenle biraz sabırlı olun, binadan uzaklaştığınıza emin olana kadar kimseyle konuşmayın. Bu noktalara dikkat ederek hayalinizdeki işi garantileyin.
Siz kendinize güvenip ve bu maddeleri harfiyen uygularsanız, hayalinizdeki işe sahip olmanız sandığınız kadar zor değil!

Eyüp CAN ÇALIŞ

1993 yılında İstanbul'un Şişli ilçesinde dünyaya gözlerimi açtım.Ailemin tekne kazıntısı tabiriyle, en ufakları benim. Hayatı en sevdiği kişiyle beraber geçirmeyi seven, insancıl, neşeli, yerine göre tatlı biber, siyah saçlı, kahverengi ( kimisi bal rengi der) gözleri ve cilleri olan biriyim.